Zorba wrócił do Łodzi

Wyróżniony
Skomentuj jako pierwszy! 2020-03

Zorba wrócił do ŁodziŁodzianie jeszcze go pamiętają! Nie zapomnieli półgodzinnej owacji na stojąco, którą w 1990 r. widownia nagrodziła balet „Grek Zorba”. Spektakl powstał specjalnie dla znakomitego tancerza Lorki Massine’a, a kantatę sceniczną przeznaczoną dla spektaklu baletowego skomponował Mikis Theodorakis. 

Zorba wrócił do ŁodziTytułowym Zorbą w nowym spektaklu jest Joshua Legge, który podobnie jak jego wielki poprzednik dał się porwać urzekającej muzyce, znakomicie odzwierciedlającej świat głównego bohatera. W „Zorbie” uniwersalny język muzyczny połączony jest z rytmami i melodiami greckich tańców, co razem tworzy potężną i wolną formę, która nadaje przedstawieniu ogromną ekspresję i siłę przekazu.

Zorba wrócił do ŁodziMuzyka i taniec dodatkowo wzmacniają filozofię powieści Kazantzakisa, w której taniec jest symbolem swobody i wyzwolenia. Ten spektakl na pewno zdobędzie serca łódzkiej – i nie tylko łódzkiej publiczności, szczególnie że adresowany jest do różnych grup odbiorców: do miłośników greckich tańców, do znawców baletu, a także do kinomanów, którzy pamiętają Anthony’ego Queena w roli Zorby w słynnym filmie z 1964 roku.

Zorba wrócił do ŁodziTeraz Zorba powrócił do Łodzi! 29 lutego odbyła się jego premiera; choreografię przygotował legendarny Lorca Massine, dawny układ choreograficzny pomogła mu przekazać Anna Krzyśków, która w 1991 r. otrzymała tytuł pierwszej solistki baletu Teatru Wielkiego, była odtwórczynią wielu partii solowych na łódzkiej scenie, m.in. niezapomnianą wykonawczynią partii Mariny w spektaklu „Grek Zorba”. Scenografię przygotowała Zuzanna Markiewicz, spektakl można obejrzeć 1 i 11 marca. A premierę w lutym także oklaskiwano na stojąco, zespół bisował aż trzy razy!

Beata Ostojska, Fot. Joanna Miklaszewska

 

(0 głosów)
Wyświetlony 10376 razy

Więcej w tej kategorii:

« Ewa Pilawska zostaje na stanowisku

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.