EXPO 2022 od wewnątrz

Opublikowano w` 2016-02
Rozmowa z Vicente Gonzalez Loscertales, Sekretarzem Generalnym Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu

EXPO 2022 od wewnątrz Wasza delegacja odwiedza miasta ubiegające się o prawo organizowania wystawy światowej EXPO w 2022 roku. WВ Łodzi pokazano Wam nasze atuty. Jak Pan ocenia miasto?

To moja druga wizyta w mieście, byłem tu już dwa lata temu. Teraz pokazano nam zarówno tę odrestaurowaną część Łodzi, jak i tę czekającą na rewitalizację. Widać kolosalne zmiany w infrastrukturze. Projekt wystawy EXPO 2022 mógłby bardzo pomóc w rewitalizacji kolejnych kwartałów miasta.

В 

EXPO 2022 od wewnątrz Widział Pan inne miasta z podobnymi problemami?

Widziałem wiele miast zdegradowanych po likwidacji przemysłu stoczniowego i metalurgicznego. Lecz skala problemu rewitalizacji w Łodzi jest ogromna. Można tu przywołać przypadek Manchesteru i Shieffield w Anglii, gdzie też królował kiedyś przemysł tekstylny. Takie problemy przeżyły też miasta tropikalne w Ameryce Centralnej, w których były olbrzymie plantacje bananów, a po ich upadku zostały opustoszałe porty widma, jak w Puerto Limon. Widziałem te miasta, wiele lat spędziłem w Ameryce Łacińskiej. Natomiast w Łodzi jest coraz lepsza infrastruktura, duże poczucie odpowiedzialności i dostrzegam tu niezwykły optymizm oraz zbiorową świadomość, że trzeba wszystko robić lepiej. Macie tu znakomity potencjał akademicki i naukowy, bardzo innowacyjnie patrzący na rzeczywistość.

EXPO 2022 od wewnątrz Od kiedy Pan sprawuje swoją funkcję?

Od stycznia 1994 r. Siedzibę mamy w samym centrumВ  Paryża blisko Łuku Triumfalnego. Organizacja istnieje od 1928 roku i od tego czasu wszystkie wystawy światowe są organizowane pod naszym szyldem. Członkami BWM jest dziś 168 krajów świata, a jak obejmowałem stanowisko, było ich tylko 42, z czego 27 z Europy. To bodaj czwarta organizacja w świecie pod względem ilości członków.

Która z wystaw EXPO najbardziej się Panu podobała?

Wszystkie mają coś unikatowego. Szanghaj w 2010 r. był chyba największą wystawą w historii – odwiedziło ją 73 miliony osób. Na potrzeby EXPO stworzono gigantyczną infrastrukturę, nowe linie metro i mosty.

Ile kosztuje taka wystawa?

Są dwa rodzaje kosztów EXPO. Pierwsze to budowa infrastruktury – ale to nie wchodzi w kosztorys wystawy, gdyż inwestycje zwracają się w 20-30 lat i są inaczej finansowane. Drugie to koszty przygotowania samej wystawy. W Szanghaju oceniamy je na 4-5 miliardów euro, w wypadku Łodzi 800 milionów do miliarda euro.

EXPO 2022 od wewnątrz A jak Pan ocenia EXPO 1992 w Sewilli?

Tam się urodziłem, więc jestem zafascynowany miastem i jego wystawą! Jest piękne, niezwykle żywotne i wypełnione po brzegi kulturą. Nasze EXPO było fajerwerkiem wydarzeń kulturalnych w teatrach, operach i koncertach pod gołym niebem. Ale bardzo mi się też podobała wystawa w Lizbonie, która zmieniła orientację miasta z kierunku zachodniego na wschodni, tworząc most na rzeką Tajo, co stworzyło niezwykły impuls rozwojowy dla opuszczonego sektora miasta.

Co daje EXPO? Co się dalej dzieje z infrastrukturą wystawienniczą miasta?

Z naszych obserwacji wynika, że EXPO zawsze przyciąga tłumy, po roku zainteresowanie miastem nieco się zmniejsza, ale stopniowo osiąga poziom z okresu trwania wystawy. Widać to po turystyce, aktywności gospodarczej miasta, kontaktach biznesowych oraz inwestycjach.

EXPO 2022 od wewnątrz Delegacja BWM wraca do Paryża. Co będzie dalej?

Przygotujemy raport z przygotowań. Ocenimy zdolność miasta do przygotowania wystawy pod względem urbanistycznym, jakie ma gwarancje rządowe i poziom poparcia mieszkańców, czy spełnione są wszystkie zasady organizowania takiego przedsięwzięcia. Raport przedstawiamy Komisji Wykonawczej BWM, która go zatwierdza i prezentuje w czerwcu na zgromadzeniu generalnym, które wyłoni kandydatów do EXPO 2022. Decyzja zapadnie na kolejnym zgromadzeniu w listopadzie. Głosowanie jest tajne, każdy kraj ma jeden głos.

Mamy szanse?

Przygotowaliście solidny projekt, macie poparcie rządu, lokalnej społeczności oraz znakomity, pełen entuzjazmu zespół w magistracie, który wierzy w swoją misję i w przyszłość Łodzi.. Miasto rwie się do przodu, Polska też przeżywa świetny okres.

Macie duże szanse, ale trzeba przekonać jeszcze 167 krajów świata.

Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał (i tłumaczył z hiszpańskiego) Jerzy Mazur

В 

В 

В 

System.String[]
Ostatnia modyfikacja: Wt 4 Lip 2017