Sukces artystyczny i frekwencyjny idą w parze. Rok 2019 w Teatrze Powszechnym

Wyróżniony

Sukces artystyczny i frekwencyjny idą w parze. Rok 2019 w Teatrze PowszechnymTeatr Powszechny w Łodzi przyzwyczaił nas do tego, że poziom artystyczny może iść w parze z wysoką frekwencją. I do tego, że nie ma rekordów, których nie można by pobić. Czas więc na podsumowanie minionego roku. Upłynął on w Teatrze Powszechnym pod znakiem sukcesów artystycznych, co zauważali zarówno krytycy, jak i widzowie.

Sukces artystyczny i frekwencyjny idą w parze. Rok 2019 w Teatrze PowszechnymPowszechny pokazał 6 prapremier i 4 premiery. Wśród nich m.in. „Wracaj” w reżyserii Anny Augustynowicz, spektakl o Gustawie-Herlingu-Grudzińskim (czyli „Ferragosto” w reż. Adama Orzechowskiego), i „Dotknąć pustki” w reż. Ewy Pilawskiej (polska prapremiera poprzedziła pierwsze pokazy na londyńskim West Endzie). We wrześniu na Małej Scenie odbyła się prapremiera „Wykapanego Zięcia” w reżyserii Pawła Szkotaka – tekstu Krzysztofa Kędziory nagrodzonego w konkursie „Komediopisanie”. W marcu i kwietniu uczestniczyliśmy w 25. jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, dzięki której – jak zawsze – Łódź była centrum teatralnych wydarzeń w kraju. Teatr otrzymał szereg nagród. Wśród najważniejszych znalazły się Złote Maski, wyróżnienia w „Polityce”, miesięczniku „Teatr” czy „Subiektywnym spisie aktorów teatralnych” Jacka Sieradzkiego. W kilku plebiscytach głosami widzów Powszechny został uznany za „Kultowe miejsce” (plebiscyt „Plastry kultury”) czy „Idola kultury” (pierwsze miejsce w kategorii „Instytucja kultury województwa łódzkiego”). – Mamy bardzo określony profil artystyczny, ugruntowaną pozycję i przymierze z publicznością. Jedyne, o co jeszcze walczymy, to modernizacja Teatru Powszechnego – szczególnie Dużej Sceny z „przyległościami”. Jesteśmy jedynym łódzkim teatrem, który nie został wyremontowany. Bardzo wierzymy w tę modernizację i robimy wszystko, żeby rozpoczęła się w 2020 roku – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.

Sukces artystyczny i frekwencyjny idą w parze. Rok 2019 w Teatrze PowszechnymPowszechny w 2019 roku zagrał łącznie 409 przedstawień (w tym prawie 230 na Małej Scenie), zrealizował ponad 150 zajęć i warsztatów edukacyjnych. Teatr odwiedziło ponad 130 000 osób. Wpływy z biletów wyniosły prawie 3550000 złotych. Te rekordowe wyniki po raz kolejny sytuują łódzki Powszechny w frekwencyjnej czołówce teatrów dramatycznych w kraju. Gratulujemy!

Beata Ostojska

(0 głosów)
Wyświetlony 6463 razy

Więcej w tej kategorii:

« Intensywny rok dla Selgros Cash&Carry

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.