Rekordowy rok w łódzkiej strefie

Wyróżniony

Rekordowy rok w łódzkiej strefie34 nowe inwestycje, ponad 2,1 mld zł zadeklarowanych nakładów i 828 nowych miejsc pracy. To wynik z jakim rok 2019 kończy Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Jest to rekordowy wynik w historii spółki. Łódzka strefa pozyskała o 4. inwestorów więcej niż w roku 2018.

Inwestorzy zadeklarowali ponad 2,1 miliarda złotych wydanych na inwestycje. To o 600 milionów złotych więcej niż w ubiegłym roku. Zadeklarowali także stworzenie 828 nowych miejsc pracy, czyli o 93 więcej niż w 2018 roku. Aż 25 inwestorów to firmy o kapitale polskim, a wśród nich tak duże marki jak: Impexmetal, Adamed, Aflofarm czy FF Marka Własna. Ustawa, która w ubiegłym roku spowodowała, że cała Polska jest jedną strefą inwestycji przyspieszyła rozwój firm. Szczególnie polskie firmy z sektora MŚP decydują się na rozbudowę bądź budowę nowego zakładu blisko już prowadzonej działalności, np.: Amargo z Ożarowa Mazowieckiego, Modular System z Proboszewic czy Salve Medica z Łodzi. Na inwestowanie na swoich terenach zdecydowało się 27 z 34 inwestorów, którzy w 2019 roku zaufali łódzkiej strefie.

Rekordowy rok w łódzkiej strefie– Na inwestycje w strefie decyduje się coraz więcej polskich firm. To bardzo dobry trend, który mógł wystąpić dzięki zmianie przepisów – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Widzimy wzmożoną aktywność firm z sektora MŚP, co jest efektem wprowadzenia Polskiej Strefy Inwestycji. Do tej pory liczba firm mikro, małych i średnich oscylowała rocznie w granicach 30 procent. W 2019 roku ponad połowa projektów w ŁSSE to inwestycje firm z sektora MŚP, bo aż 18 na 34. Liczymy, że taki trend utrzyma się, a nawet wzmocni w przyszłym roku – dodaje Michalik. Łódzka strefa to bardzo atrakcyjne miejsce także dla zagranicznych inwestorów. W mijającym roku na inwestycje w ŁSSE zdecydowały się tak uznane marki na świecie jak: Corning Optical, Nippon Seiki, Johnson Matthey czy Union Industries. Wszyscy zagraniczni inwestorzy to duże firmy. Wśród nowych inwestorów w 2019 roku przeważają branże: automotive, AGD, farmaceutyczna, spożywcza, czy produkcja opakowań i tworzyw sztucznych. – Trzeba przyznać, że są to branże które napędzają łódzką strefę. Duże możliwości rozwoju daje branża automotive. Producenci motoryzacyjni budują ofertę aut hybrydowych i całkowicie elektrycznych, co jest nieuniknioną przyszłością. Volvo na przykład zapowiedziało zakończenie produkcji aut z tradycyjnymi napędami, co może nastąpić już w przyszłym roku. Dlatego pewną nobilitacją jest dla nas, że w Koninie powstanie inwestycja globalnej firmy produkującej akumulatory do aut elektrycznych, brytyjskiego giganta Johnson Matthey. Oczywiście nie zamykamy się też na inne branże. Trzeba mieć szeroki wachlarz inwestycji – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rekordowy rok w łódzkiej strefieŁódzka strefa po raz kolejny trafiła do pierwszej dziesiątki najlepszych stref ekonomicznych na świecie w rankingu przygotowywanym przez fDi Magazine z grupy Financial Times. Znalazła się na 8. miejscu i na 2. w Europie. Utrzymała status najlepszej strefy dla firm z sektora MŚP w Europie i drugiej w świecie. Konkurencja była ogromna, bo ocenie podlegało blisko sto stref z całego świata. ŁSSE otrzymała od fDi Magazine najwięcej nagród za działalność, m. in. w kategoriach: Connectivity za wdrażanie technologii 5G w Przemyśle, Przemysł 4.0 za stworzenie Technikum Automatyki i Robotyki, szkoły prowadzonej wraz z inwestorami, w kategorii Rozwój i Umiejętności za program bonowy Strefa RozwoYou, gdzie firmy z sektora MŚP uzyskują 80% dofinansowania na kursy i szkolenia dla pracowników, a także nagrodę specjalną w kategorii Appliances za rozwój branży AGD w łódzkiej strefie. Od początku łódzkiej strefy zainwestowało w niej ponad 30 firm z branży AGD. W tym takie marki jak: Whirpool, Miele czy BSH. Producenci i podwykonawcy stworzyli blisko 7,2 tys. miejsc pracy – mówi Dorota Lombardi, dyrektor Departamentu Pozyskiwania i Obsługi Inwestorów w ŁSSE. Łódzka strefa stała się rozpoznawalnym miejscem dla firm z branży AGD nie tylko w Polsce ale i w Europie. – Co roku organizujemy kongres AGD, największy szczyt CEO w branży w Europie, który przyciąga blisko czterystu gości – dodaje. Wyniki inwestycyjne ŁSSE w 2019 r. plasują ją wśród polskich stref na podium, właściwie w każdej rozpatrywanej kategorii. Nowy rok to kolejne wyzwania. Już teraz strefa rozmawia z kilkoma potencjalnymi inwestorami. W 2020 roku łódzka strefa stawia sobie ambitny cel – pozyskanie blisko 40 inwestorów. Trzymamy zatem kciuki!

Jerzy Mazur

(0 głosów)
Wyświetlony 5734 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.