Wystartował Pakiet Odkrywcy

Wyróżniony

Wystartował Pakiet OdkrywcyArchiwa Państwowe rozpoczęły projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii  poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na poszukiwaczy rodzinnej historii, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

Wystartował Pakiet OdkrywcyWe wrześniu zaprezentowano stronę internetową https://archiwarodzinne.gov.pl – udostępniono tam poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek. Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało punkty konsultacyjne, w których archiwiści podpowiedzą jak należy postępować z dokumentami, fotografiami i innymi pamiątkami domowych archiwów rodzinnych. Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022. (jm)

(0 głosów)
Wyświetlony 1312 razy

Artykuły powiązane

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.