Niezwykły rok w EC1

Wyróżniony

Niezwykły rok w EC1Mijający rok przyniósł „EC1 Łódź – Miasto Kultury” wiele przełomowych projektów, które poszerzyły obszary jej aktywności. Były kolejne wystawy – autorskie i przygotowane we współpracy z zagranicznymi partnerami, wzrosła liczba publikacji, rozwinęła się działalność edukacyjna nowo uruchomionego Centrum Nauki i Techniki oraz Narodowego Centrum Kultury Filmowej. Nie brakowało też festiwali, warsztatów, wykładów czy gier.

Warto podkreślić, że równolegle trwają prace nad budową i wyposażeniem NCKF, Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej oraz strefą dla dzieci. – Rok 2018 zamykamy z liczbą ponad 300 tysięcy gości – mówi Błażej Moder, dyrektor instytucji kultury z ulicy Targowej, który z najważniejszych przedsięwzięć roku wymienia: Wystawę „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu” (odwiedziło ją 65 tys. ludzi), dwie publikacje: „Leonardo da Vinci. Natura i wynalazek” oraz „Zapiski wynalazców”, specjalną aplikację „Energia Umysłu” stworzoną przez Hycom, a przede wszystkim wydarzenie z 7 stycznia 2018 r., kiedy to została ożywiona zabytkowa elektrownia z początku XX wieku – symbolicznie uruchomiła ją prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, nadając jej zarazem nową funkcję: powstało w niej Centrum Nauki i Techniki EC1.

Niezwykły rok w EC1 Niezwykły rok w EC1 Niezwykły rok w EC1

Znalazły się tam wystawy stałe, a wędrując jej ścieżkami edukacyjnymi podążamy od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii, by udać się dalej w rytmie rozwoju ludzkiej wiedzy aż na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Centrum podpisało trzyletnią umowę sponsorską z firmą Veolia Łódź SA, która objęła patronat nad unikatową wystawą „Przetwarzanie energii”. Centrum Nauki i Techniki EC1 wyposażyło w nowoczesne meble i sprzęt swoje laboratoria, a trzy przestronne sale laboratoryjne pozwolą na organizowanie interdyscyplinarnych zajęć zarówno dla grup szkolnych jak i odwiedzających CNiT EC1 indywidualnie i rodzinnie. W laboratoriach zagościł mikroskop elektronowy, który pozwolił na przygotowanie wystawy „Tajemnice pyłków” – modele pyłków roślin, które można obejrzeć, a nawet ich dotknąć poczuć ich zapach. Tę ekspozycję można będzie oglądać w CNiT do końca lutego 2019 r. Natomiast Planetarium rok 2018 r. zamyka z frekwencją 130 tys. widzów.

Niezwykły rok w EC1Do 2020 r. ofertę EC1 uzupełni przestrzeń dla dzieci „Strefa żywiołów”. Powstał też cykl muzyczny Sfera Muzyki, w którego ramach w Planetarium EC1 występowali Stanisław Soyka, Iza Lach i jazzowy zespół Piotr Krzemiński Reunion. NCKF w mijającym roku przejęło odpowiedzialność i rozwinęło projekt Łódzkiej Alei Gwiazd – na ulicy Piotrkowskiej pojawiły się zatem gwiazdy Michała Urbaniaka, Andrzeja Pągowskiego oraz Witolda Adamka. Nakręcono też sceny do kultowych polskich filmów (cykl „Historie przyszłości – reinterpretacje polskiego kina”). Łódź Film Commision przyczyniło się do „wywołania” oscarowej „Zimnej Wojny” – EC1 było koproducentem „Zimnej Wojny” Pawła Pawlikowskiego. Odbył się też 29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu. Biznes, kultura, nauka spotykają się w EC1. W XIII edycji Kampanii Społecznej Lodołamacze Centrum Nauki i Techniki EC1 zostało docenione i otrzymało kolejną już nagrodę ze względu na dostosowanie i dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Beata Ostojska

 

 

 

(0 głosów)
Wyświetlony 6440 razy

Więcej w tej kategorii:

« Wielka metamorfoza Galeria Łódzka »

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.