Wielka metamorfoza

Wyróżniony

Wielka metamorfozaTrwająca dwa lata rewitalizacja Pałacu Poznańskiego zakończy się w październiku 2019 r. Kosztuje drogo (27 mln zł), bo do remontu poszedł cały pałac, czyli część użytkowana przez Urząd Miasta i przez Muzeum Miasta Łodzi. Izrael Poznański, zapytany przez projektanta w którym stylu architektonicznym ma być jego rezydencja, miał odpowiedzieć, że stać go na wszystkie, toteż na żadnym innym łódzkim zabytku nie ma tylu ozdób: detali architektonicznych, sztukaterii i figur.

Pałac będzie wyposażony w windę, zostanie przywrócone drugie wejście (od strony ul. Zachodniej), będą też przygotowane pomieszczenia pod nową wystawę stałą, prezentującą dzieje Łodzi, która z małej osady rzemieślniczo-rolniczej awansowała do grona wielkich metropolii. Perełka łódzkiej architektury stopniowo odzyskuje swój dawny wygląd i w miarę postępu robót odsłaniane są gotowe fragmenty. Przed zimą zakończył się pierwszy etap prac w ogrodzie, który będzie ogólnodostępny; popękane asfaltowe ścieżki zastąpiono kostką granitową, wycięto spróchniałe drzewa i usunięto współczesne rzeźby.

Wielka metamorfoza Wielka metamorfoza Wielka metamorfoza Wielka metamorfoza

Projektantka ogrodu Halina Jaroszewska planuje parter bukszpanowy w stylu epoki, kwitnące cały rok rośliny i unikalne drzewa. Zmieni się nie tylko pałac – ta część miasta przechodzi w ostatnich latach całkowitą metamorfozę. Jako pierwsza zainwestowała tu firma Apsys, budując Manufakturę. Potem w jednej z fabryk urządziło swój oddział Muzeum Sztuki (ms²). Warimpex wybudował w dawnej przędzalni hotel andel’s. Miasto odrestaurowało domy robotnicze przy ul. Ogrodowej, a Łódzka Izba Architektów – budynek krańcówki tramwajowej. Po przekątnej pałacu powstał gmach Ogrodowa Office, naprzeciwko rośnie butikowy hotel sieci Puro, a kolejny – w budynku dawnej przychodni przy ul. Ogrodowej 21. Na ulicach Ogrodowej, Północnej Nowomiejskiej i Pomorskiej od listopada 2018 r. prowadzone są prace drogowe; te ważne arterie będą miały przebudowane jezdnie i tory tramwajowe, pojawią się chodniki, latarnie i ławki, zieleńce i pergole. W parku Staromiejskim zostaną wybudowane alejki dla biegaczy i rolkarzy oraz mini amfiteatr. Kolejna inwestycja obejmie Stary Rynek i dawny Rynek Nowego Miasta, czyli obecny plac Wolności. Na razie magistrat unieważnił przetargi na przebudowę placu, bo firmy chciały więcej pieniędzy, niż zapisano na ten cel w budżecie miasta (magistrat chce wydać 44,7 mln zł). Wpłynęły już nowe oferty i czekamy na rozstrzygniecie przetargu – wynik będzie znany na początku 2019 roku, a w kwietniu zostanie podpisana umowa z wykonawcą. Remont zacznie się w sierpniu 2020 r., ma potrwać dwa lata – jeśli nic ważnego nie stanie na przeszkodzie, zakończy się w maju 2022 r. Miasto sprecyzowało swoje oczekiwania – ruch samochodowy oraz tramwajowy będzie się odbywał tylko po stronie północnej placu; południowa będzie przeznaczona dla ruchu pieszego. Umożliwi to organizację imprez i wydarzeń, takich jak jarmarki i koncerty. Zostanie całkowicie wymieniona nawierzchnia wraz z torowiskiem. Nasadzone zostaną także drzewa, krzewy i inne niskie rośliny, pomiędzy dwoma rzędami nasadzeń będzie urządzona strefa zabaw dla dzieci, a w północnej i południowej części placu – fontanny w formie tryskaczy schowanych w nawierzchnię. Jeśli to wszystko się uda, nie poznamy swojego miasta!

Wielka metamorfoza Wielka metamorfoza Wielka metamorfoza

Beata Ostojska

 

(0 głosów)
Wyświetlony 6287 razy
Oznaczone pod :

Więcej w tej kategorii:

Niezwykły rok w EC1 »

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.