Tu sie mogę rozwijać

Wyróżniony
Skomentuj jako pierwszy! 2018-10

Rozmowa z Małgorzatą Goździk, aktorką Teatru Powszechnego w Łodzi

Tu sie mogę rozwijaćPięć lat temu ukończyła Pani studia na Wydziale Aktorskim PWSFTViT w Łodzi. Z dyplomem w kieszeni wybrała Pani drogę aktorki teatralnej – dlaczego?

Uważam, że po ukończeniu szkoły aktorskiej powinniśmy się dalej uczyć i rozwijać. Teatr jest chyba najlepszym miejscem, żeby doskonalić warsztat i konfrontować się z nowymi wyzwaniami artystycznymi. Mam to szczęście, że otrzymałam taką szansę.

Co zdecydowało, że przyjęto Panią do Teatru Powszechnego bez większego doświadczenia w pracy na scenie?

Dyrektor Teatru Powszechnego, pani Ewa Pilawska, jest znana z tego, że daje szansę młodym twórcom i zaprasza do udziału w spektaklach absolwentów szkół teatralnych. W Powszechnym zaczęłam od udziału w premierze „Teatru dla niewidomych i słabo widzących”. Później otrzymałam dalsze propozycje i kontrakt na kolejne sezony.

W Powszechnym pracowała Pani z kilkoma reżyserami. Czy przy nich miała Pani okazję do wzbogacenia swoich doświadczeń aktorskich?

Zdecydowanie tak. Każde spotkanie daje możliwość wymiany doświadczeń. Każdy reżyser jest inny i ma inne metody pracy, na które na scenie musimy się otworzyć. Różne role wymagają różnego podejścia, dzięki czemu rozwijamy swoją wrażliwość nie tylko jako twórcy, ale również jako ludzie.

Tu sie mogę rozwijaćObecnie jest Pani w obsadzie ośmiu spektakli. Jakie role dają największą satysfakcję?

Repertuar Teatru Powszechnego w Łodzi jest bardzo różnorodny – dla młodego aktora to wymarzona sytuacja, aby sprawdzić się w różnych estetykach i językach teatru. Trudno wybrać ulubioną rolę – najbardziej lubię to, że każde przedstawienie to nowe, inne spotkanie z widownią. Już od wejścia widzów wyczuwa się wzajemną energię, która powoduje, że każde przedstawienie to nowe wyzwanie.

W teatrze angażuje się Pani w prowadzenie warsztatów teatralnych z grupą seniorów „Jesteśmy”; co Pani dają tego typu doświadczenia?

Nasi seniorzy to chyba najbardziej zajęta grupa w Polsce! Są bardzo aktywni, mają wiele pasji i działają na bardzo wielu polach. Warsztaty w naszym Teatrze to jedna z ich wielu aktywności. Pracując z nimi, zawsze myślę, że w przyszłości też chciałabym mieć tyle energii i radości. To świetna lekcja.

Czy oferta repertuarowa Teatru Powszechnego daje młodym aktorom możliwość rozwoju i samorealizacji?

Teatr Powszechny gra ponad 370 przedstawień w sezonie, realizuje premiery na dwóch scenach, odwiedzają go tłumy widzów – to oznacza, że mamy szansę dużo grać i realizować się. Dla mnie bardzo ważne jest również to, że pracuję w wielopokoleniowym zespole. Nie wszyscy młodzi aktorzy mają możliwość uczenia się od autorytetów - a jest to bardzo ważne. Kontakt z twórcami o wielkim dorobku i doświadczeniu zmienia sposób patrzenia na pracę w teatrze i wiele mnie uczy.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Beata Ostojska

Zdjęcia: Katarzyna Chmura

(0 głosów)
Wyświetlony 3283 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.