Zielone EXPO dla szarej Łodzi

Wyróżniony

Zielone EXPO dla szarej ŁodziZgromadzenie Ogólne AIPH przyznało Łodzi prawa do organizacji Expo Horticultural w 2024 roku. – Obiecałam i dotrzymałam słowa. Mamy EXPO dla Łodzi! – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Dla mnie to wzruszający moment, bo walczyliśmy o Expo od niemal pięciu lat. Najpierw zaproponowaliśmy organizację Expo International w 2022 roku, dotyczącego rewitalizacji miast; to była fascynująca przygoda i doświadczenie. Te starania na zawsze zmieniły Łódź i łodzian. Nie wolno nam było zmarnować takiego potencjału pozytywnej energii i entuzjazmu. Dlatego zdecydowaliśmy się zawalczyć o Expo Horticultural, skupiając się na zielonej rewitalizacji, roli zieleni w projektowaniu miast i kształtowaniu miejskiego krajobrazu przy wykorzystaniu potencjału zieleni w miastach.

Kolejny krok to potwierdzenie decyzji AIPH przez BIE. Do tego wymagana jest aprobata Rządu RP. Liczę, że Rząd, z którym ramię w ramię walczyliśmy o Expo 2022, udzieli swojego poparcia, zwłaszcza, że prawa do imprezy zostały przyznane, a ostatni krok ma charakter jedynie formalny. Przed nami wiele pracy, musimy naszą wizję Wystawy przekuć w konkretne projekty. Czekają nas od przyszłego roku prace nad stworzeniem terenu wystawy i przygotowaniem tego największego święta w historii Łodzi.

Zielone EXPO dla szarej Łodzi Zielone EXPO dla szarej Łodzi
Zielone EXPO dla szarej Łodzi Zielone EXPO dla szarej Łodzi

W związku z organizacją Wystawy w centrum Łodzi powstanie Centralny Park Miejski, na który złożą się rozbudowane parki: 3 Maja, Boden-Powella oraz teren przylegający do CKD. W innych łódzkich zieleńcach utworzone zostaną pawilony i ogrody tematyczne. Wystawa przebiegać będzie pod hasłem „Nature of the City - Natura Miasta”, które streszcza ideę miasta jako miejsca do życia w przyjemnym otoczeniu, do pracy, mieszkania oraz odpoczynku, rozrywki i rekreacji. Dotyczy to nie tylko rewitalizacji, ale także kształtowania miejskiego krajobrazu oraz wykorzystania potencjału zieleni w miastach. Kolorami przez wiele lat kojarzonymi z Łodzią były szary i czerwony. Może wystawa przyczyni się do powstania nowego epitetu – Zielona Łódź!

Jerzy Mazur

(0 głosów)
Wyświetlony 8095 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.