Rok ważny dla Polski i Łodzi

Wyróżniony

Rok ważny dla Polski i ŁodziSto lat temu Polska stała się znów niepodległym państwem. 11 listopada 1918 r. zapisał się wielkim literami również w historii Łodzi – był to ostatni dzień okupacji miasta – w południe na Nowym Rynku grupa polskich bojowników została ostrzelana przez Niemców, wieczorem zdobyto po szturmach dwa łódzkie dworce, a 20 listopada ostatni transport niemieckich żołnierzy opuścił Łódź. W tym roku, po stu latach od tamtych wydarzeń, w Łodzi też będą się działy ważne rzeczy! Zacznie się największy w historii miasta remont – inwestycje w rewitalizacji obszarowej.

– Mamy zapewnione środki na kilkaset inwestycji, które w ciągu czterech lat zrealizujemy w Śródmieściu – mówi prezydent Hanna Zdanowska. – Ich wartość wynosi prawie miliard zł, a jeszcze nigdy w tak duże pieniądze nie zostały zainwestowane w centrum Łodzi. Odnowimy 145 budynków. Powstanie w nich prawie 1000 mieszkań oraz lokale użytkowe, biura i pracownie. Przebudujemy 20 ulic, na których posadzimy 1700 drzew. Dwie z nich: ulica Włókiennicza i Mielczarskiego zamienią się w woonerfy. Do tego zbudujemy 7 zupełnie nowych ulic wewnątrz kwartałów. Zazielenimy plac Wolności i pasaż Schillera. Przebudujemy rynek Starego Miasta i plac Komuny Paryskiej, stworzymy też zupełnie nowy pasaż Majewskiego. Wiosną 2018 r. zobaczymy w centrum ekipy budowlane.

Inwestycje zaczną się na ulicach Tuwima, Traugutta i Gdańskiej. Na głównych arteriach prowadzących do dworca Fabrycznego – Nowotargowej i Nowowęglowej – powstaną nowe jezdnie, chodniki i woonefy. Zmiany nie ominą też Starego Polesia – zostanie zazielenione, a szkielet zielonych przestrzeni stworzą przebudowana al. 1 Maja oraz przylegające do niej ulice. Wielką tegoroczną inwestycją jest przebudowa ul. Rokicińskiej, a więc dojazdu do autostrady A1 – w planach jest remont jezdni i chodników, budowa drogi rowerowej.

Rok ważny dla Polski i Łodzi Rok ważny dla Polski i Łodzi Rok ważny dla Polski i Łodzi

Ruszy Elektrownia

Rok ważny dla Polski i ŁodziW EC1 7 stycznia br. nastąpi uruchomienie Centrum Nauki i Techniki. Od godz.10.00 będziemy czekali na gości – mówi dyrektor EC1 Błażej Moder. – W samo południe symboliczne włączymy zabytkową elektrownię, która pośle w świat energię wiedzy! To historyczny moment! Do największych atrakcji Centrum Nauki i Techniki EC1 należą historyczne elementy ścieżki edukacyjnej „Przetwarzanie energii”, na której gość odbywa „podróż” od hałdy węgla do zarządzania dostawami energii – zaczyna się na placu węglowym, gdzie przechowywano miesięczną rezerwę głównego źródła energii, skąd konwojerem transportujemy „czarne złoto” do kotłów. Poznajemy obieg technologiczny pary wodnej i przetwarzanie jej w prąd, a podczas gry kooperacyjnej zarządzamy jego dystrybucją – ekspozycja opisuje więc krok po kroku fazy działania klasycznej elektrowni. W Centrum Nauki i Techniki ulokowana jest też strefa Głębokiego Kosmosu, która uzupełnia ofertę Planetarium; korzystając z ogromnego ekranu o ponad czterometrowej przekątnej oglądamy tu z bliska odległe galaktyki, a dzięki kosmicznej ekspozycji ulokowanej w historycznej chłodni kominowej polecimy na Międzynarodową Stację Kosmiczną. W miejscu, gdzie zainstalowany był drugi turbogenerator stuletniej Elektrowni, ulokowano srebrzystą kulę, która mieści dziesięciometrowy ekran sferyczny; na nim wyświetlany jest obraz o rozdzielczości 4K generowany przez pięć jasnych projektorów. Całością Kina 3D steruje specjalistyczne oprogramowanie Digistar 5. Kino jest częścią jednej ze ścieżek edukacyjnych CNiT „Mikroświat – Makroświat” i jest to odzwierciedlone w jego repertuarze: projekcje umożliwiają pełniejszy odbiór interaktywnych elementów wystawy. Przetwarzanie energii jest także tematem gry online – gracze zaczynają ze skrawkiem pola i kieratem napędzanym siłą fizyczną koni, a ich zadaniem jest stopniowe wprowadzanie nowych technologii służących przetwarzaniu energii – młynów (wiatrowych, wodnych, parowych), a później różnego typu elektrowni. Ważnym elementem rozgrywki jest ekologia – jeśli przesadzimy z budową źródeł zanieczyszczeń (elektrowni), plansza pokryje się smogiem. Przez całą rozgrywkę towarzyszy nam rozwijające się miasto, w którego modelach rozpoznamy zabytki Łodzi, także modele EC-1, EC-2, czy EC-3. Trzy Ścieżki Edukacyjne – Przetwarzanie Energii, Historia Wiedzy i Cywilizacji, Mikro Świat – Makro Świat pozwolą na obserwowanie wybranych zjawisk i technologii oraz przeprowadzanie samodzielnych badań i eksperymentów pod okiem pracowników Centrum. Projektując cennik biletów analizowano koszt porównywalnych atrakcji w Łodzi i innych miastach. W pierwszym okresie działania goście dostaną 10 proc. zniżki; ceny biletów zaczynają się od 14 zł i są zróżnicowane w zależności od dni tygodnia, liczebności grup itp.

Beata Ostojska

Ostatnio zmienianypiątek, 12 styczeń 2018 22:36
(0 głosów)
Wyświetlony 5662 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.