Łódź z szansą na EXPO 2022

Wyróżniony
Dwa pytania do Güntera Verheugena, byłego europejskiego komisarza ds. poszerzenia UE

Łódź z szansą na EXPO 2022Polska odnotowuje rekordowe wzrosty gospodarcze. Jak na ich tle ocenia Pan starania Łodzi o zorganizowanie EXPO 2022?

Byłem na prezentacji Waszego wniosku w Brukseli i do dziś jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu, z jakim został przygotowany. Łódź ma niezwykłą przewagę nad pozostałymi kandydatami do organizacji EXPO. Miasto jest zresztą żywym dowodem skuteczności transformacji XIX-wiecznej fabrykanckiej zabudowy w nowoczesne centrum urbanistyczne. Niewielu miastom zachodniej Europy udało się tak zmienić charakter miasta w tak krótkim czasie.

Mam dużą nadzieję, że Łodzi się uda zorganizować EXPO 2022. Byłaby to pierwsza wystawa tego typu w tej części Europy. Nie mam takich możliwości, ale gdybym je miał – na pewno wspierałbym Wasze starania.

Na konferencji poprzedzającej Europejskie Forum Gospodarcze wspomniał Pan o swojej wcześniejszej wizycie w Łodzi…

Łódź z szansą na EXPO 2022Tak, odwiedziłem Łódź 15 lat temu. Wydawało mi się wtedy, że jest to miasto umierające, bez nadziei i bez perspektyw. A dziś wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby zobaczyć, co wszystkim dała integracja europejska i jakie są jej realne efekty. Z tym wiąże się kwestia, którą poruszę podczas sesji inauguracyjnej na Forum – czyli wyzwania, jakie stoją przed Unią. Bo razem z nadzieją przychodzą nowe wyzwania. Wielu było takich, co sceptycznie podchodziło do obecności Polski w Unii Europejskiej. Ale ta obecność okazała się w efekcie sukcesem. I jednym z nich jest właśnie Łódź. Przykłady widzimy tu na miejscu. Polska nie powinna być zwykłym państwem Unii – powinna być absolutnym liderem i przez swój przykład, przez swoją wyjątkową rolę geopolityczną, powinna pokazywać, jak naprawdę ma wyglądać integracja i jakie muszą być jej cele i nowe wyzwania. Polska pokazuje ducha, z jakim powinno się podchodzić do integracji europejskiej w najbliższych latach.

(Not. Jerzy Mazur)

(0 głosów)
Wyświetlony 2955 razy
Oznaczone pod :

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.