EC1 energią kultury

Skomentuj jako pierwszy! 2017-08

EC1 energią kulturyNa jedną z najważniejszych placówek kulturalnych w Łodzi wyrasta „EC1 Łódź – Miasto Kultury”. Już od półtora roku działa tu Planetarium, które od uruchomienia odwiedziło ponad 200 tys. widzów. Odbywają się tu prestiżowe wydarzenia o ogólnopolskiej skali, jak choćby niedawny kongres ABSL czy premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Tu działa Łódź Film Commission – jednostka, która operuje najstarszym w Polsce Łódzkim Funduszem Filmowym.

EC1 energią kulturyDzięki tej różnorodności EC1 może występować w roli organizatora wystaw popularno-naukowych oraz producenta filmów o światowym zasięgu. W listopadzie br. w EC1 pojawi się nie lada atrakcja – międzynarodowa wystawa „Leonardo da Vinci – Energia Umysłu”, która w polskiej części będzie prezentacją dokonań polskich wynalazców niesłusznie zapomnianych, których dzieła wyprzedzały ich czas. Natomiast w grudniu uruchomione zostanie Centrum Nauki i Techniki, które zagospodaruje ostatnią z niezrewitalizowanych części kompleksu. Te zadania wymagają dużych nakładów finansowych, ale EC1 dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem pieniędzy – porównując kwoty pozyskanego dofinansowania unijnego zajmuje pierwsze miejsce w Polsce spośród instytucji kultury. EC1 Łódź to także docelowo największa placówka kulturalna w kraju pod względem powierzchni wystawienniczej – po zaplanowanym na rok 2020 uruchomieniu Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej będzie ona wynosić 12660 mkw. – Jesteśmy dumni z pozyskanych środków – mówi Błażej Moder, dyrektor placówki. – Sama skala transformacji i remontu jest olbrzymia, wystarczy porównać zdjęcia z 2010 r. z obecnym stanem.

EC1 energią kultury EC1 energią kultury EC1 energią kultury

Oczywiście same mury to jeszcze nie jest pełna rewitalizacja. Ale pozyskane pieniądze pozwalają zbudować profesjonalne zespoły, pracujące m.in. nad ekspozycją Centrum Nauki i Techniki, gdzie stara elektrownia wraca do życia dzięki nowoczesnym narzędziom multimedialnym. Osobno powstanie Strefa dla dzieci, poszerzająca ofertę Centrum Nauki i Techniki dla najmłodszych gości, pozwalająca na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i dostosowana do potrzeb dzieci i ich opiekunów. (BeO)

(0 głosów)
Wyświetlony 2277 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.