Prapremiera „Dotknąć pustki”

Wyróżniony
Skomentuj jako pierwszy! 2019-06

Prapremiera „Dotknąć pustki”

Najpierw w Teatrze Powszechnym w Łodzi, później na West Endzie

7 czerwca 2019 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera spektaklu „Dotknąć pustki” w reżyserii Ewy Pilawskiej i Andrzeja Jakubasa. Kilka miesięcy później sztuka Davida Greiga („Touch the void”) będzie miała premierę na londyńskim West Endzie. Tekst specjalnie dla Powszechnego przełożyła Elżbieta Woźniak, tłumaczka angielskojęzycznych sztuk, które prezentowane są w wielu polskich teatrach. Będzie to ósmy spektakl w ramach autorskiego cyklu „Dziecko w sytuacji”.

Prapremiera „Dotknąć pustki”Sztuka Greiga zainspirowana jest fascynującym pamiętnikiem Joe Simpsona – alpinisty, który stoczył heroiczną walkę o życie po upadku w skalną szczelinę w czasie wyprawy na szczyt Siula Grande w peruwiańskich Andach. Jednak jak zaznacza Ewa Pilawska, „Dotknąć pustki” to sztuka wielopoziomowa. – Mam wrażenie, że jej warstwa fabularna stanowi tylko punkt wyjścia do głębszej i bardziej uniwersalnej opowieści o współczesnym człowieku, jego potrzebach, zmaganiach, samotności, o cywilizacji i o naszym współczesnym życiu, wyścigu szczurów, ciągłej rywalizacji, pogoni za doczesnymi dobrami, przy jednoczesnej utracie tego, co najważniejsze i braku kontaktu z samym sobą. Wspinaczka stanowi ucieczkę od tego, co nas tłamsi i odrywa nas od naszej prawdziwej natury. To również sztuka o dokonywaniu wyborów i dylematach, przed którymi stajemy – mówi Pilawska, która w Powszechnym stworzyła nowatorski projekt „Dziecko w sytuacji”.

Prapremiera „Dotknąć pustki”Na „Dziecko w sytuacji” składają się spektakle dla dzieci i młodzieży połączone z warsztatami opracowanymi według autorskiej koncepcji przez Andrzeja Jakubasa. Ponadto nauczycielom przekazywane są zeszyty metodyczne opracowane przez edukatorkę specjalizującą się w kształceniu kulturowym (dzięki nim tematy podjęte w teatrze można kontynuować w szkole, np. na lekcjach wychowawczych). To pierwszy taki projekt w Polsce, w ramach którego co roku prezentowane są prapremiery sztuk napisanych dla dzieci i młodzieży specjalnie przez współczesnych autorów polskich i zagranicznych. Sztuki zagranicznych autorów (Brytyjczyków, Australijczyków, Kanadyjczyków) tłumaczone są specjalnie na potrzeby realizacji w Powszechnym. Zrealizowanych zostało do tej pory siedem spektakli: „Niezwykły dom Pana A., czyli skradzione dźwięki”, „Mój tata chce latać jak ptak”, „Oczy nieba”, „Ony”, „Impreza”, „Dziewczyna jak ta” i „Siedemnaście”. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność rozmowy z dziećmi i młodzieżą o sprawach trudnych. Wszystkim spektaklom towarzyszą warsztaty i spotkania (w zależności od tematyki spektaklu współprowadzone przez aktorów oraz psychologów, filozofów, edukatorów seksualnych), które rozwijają wrażliwości dzieci i młodych ludzi, a także przedstawienie, w sposób przystępny dla najmłodszych oraz młodych ludzi, spraw ważnych, istotnych, często trudnych i wpływających na kształtowanie się tożsamości dorastającego człowieka.  Cykl podejmuje trudne tematy (problem rozwodu rodziców, depresji, nienawiści i hejtu w grupie rówieśniczej, dorastania seksualnego i emocjonalnego, inicjacji seksualnej, problemów z podejmowaniem decyzji o własnej przyszłości) w taki sposób, aby teatr był miejscem, który może pomóc młodzieży w rozwiązywaniu problemów. Dzięki temu Teatr Powszechny w Łodzi jest bardzo często pierwszym miejscem, w którym młodzi ludzie (po obejrzanym spektaklu) mogą porozmawiać o swoich problemach, ponieważ ich rodzice ani bliscy nie podejmują z nimi trudnych tematów.

 

W ramce:

 „Dotknąć pustki”

Autor: David Greig

Przekład: Elżbieta Woźniak

Reżyseria: Ewa Pilawska oraz Andrzej Jakubas

Scenografia i kostiumy: Wojciech Stefaniak

Ruch sceniczny: Marlena Bełdzikowska i Witold Jurewicz

Światła: Łukasz Broniewski

Współpraca muzyczna: Bartosz Adamiak

Obsada: Monika Kępka, Michał Lacheta, Arkadiusz Wójcik, Artur Zawadzki

 

 

(0 głosów)
Wyświetlony 7200 razy

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.