Łódź się zmieniła

Wyróżniony
Skomentuj jako pierwszy! 2018-10

Łódź się zmieniłaRozmowa z Prezydent Łodzi Hanną Zdanowską

Osiem lat prezydentury za Panią i szansa na kolejne pięć lat rządów. Jakieś nowe pomysły na kolejną kadencję? Czy kontynuacja wielkich inwestycji?

Często to powtarzam, bo łatwo o tym zapominamy. 8 lat temu Łódź była w 2 lidze miast w Polsce. Od tego czasu zainwestowaliśmy w Łódź miliardy złotych. Postawiliśmy przede wszystkim na wielkie projekty infrastrukturalne i przebudowę centrum miasta. Potrzebowaliśmy inwestycji symboli, efektu skali, przełamania fatum i złej opinii o Łodzi. Walczyliśmy ze stereotypami, bo przecież – co wszyscy wiemy z badań – sami łodzianie nie wierzyli w swoje miasto. Sporo się udało zrobić, każdy to przyzna. Nowy dworzec Łódź Fabryczna, Nowe Centrum Łodzi, rewitalizacja śródmieścia, Trasa WZ, EC1 – to są inwestycje, które na zawsze zmieniły nasze miasto, dzięki którym wróciliśmy do ekstraklasy i jesteśmy dziś jednym z najszybciej rozwijających się miast w naszej części Europy. Łodzianie znów kochają swoje miasto. I to jest sukces ostatnich ośmiu lat.

Ale co dalej?

Łódź się zmieniłaPrzez te wszystkie lata spotykałam się z mieszkańcami. Rozmawialiśmy o tym, jakie utrudnienia wywoływały skala i tempo tych inwestycji. Rozmawialiśmy o korkach, opóźnieniach, i objazdach. Do końca życia będę łodzianom wdzięczna za ich cierpliwość i wyrozumiałość. Podczas tych setek spotkań rozmawialiśmy o tym jak bardzo potrzebne są też małe inwestycje, jak bardzo łodzianie czekają na remonty osiedlowych ulic, skwerków, na nowe place zabaw i więcej zieleni. Obiecałam, że jak tylko skończymy z wielkimi inwestycjami ruszymy na łódzkie osiedla. Ten czas właśnie nadszedł. 

Czyli koniec inwestycji ogólnołódzkich? Teraz zajmie się pani tylko osiedlami?

Oczywiście to, co zostało rozpoczęte – dokończymy. Ruszyła już budowa Orientarium, za chwilę rozpocznie się budowa tunelu łączącego dworzec Fabryczny z Kaliskim – czyli nasze łódzkie metro, dokończyć trzeba stadion Łódzkiego Klubu Sportowego. Ale przez najbliższe pięć lat liczy się przede wszystkim Plan dla Osiedli. To nie jest program wyborczy, to nie jest lista życzeń. To jest szczegółowy plan inwestycji dla każdego łódzkiego osiedla, to szczegółowy spis ulic, szkół z adresami, konkretnych lokalizacji. Jednym zdaniem to wielka, kompleksowa i konkretna lista inwestycji w łódzkie osiedla. Tak, jak życzyli sobie tego mieszkańcy. Każdy łodzianin będzie mógł dokładnie sprawdzić, gdzie w pierwszej kolejności powstanie nowy plac zabaw, a gdzie boisko. 

Czyli nie są to obietnice wyborcze?

Łódź się zmieniłaWszystko jest sprawdzone i policzone. Jesteśmy przygotowani by wszystkie te inwestycje wpisać do wieloletniej prognozy finansowej i budżetu. Łódzkie osiedla zmienią się w najbliższych latach nie do poznania. Wyremontujemy 190 ulic i 235 km chodników, skwerki, tereny rekreacyjne dla seniorów. Zasadzimy więcej drzew, wyremontujemy ponad 100 szkół, przedszkoli i żłobków. Myślę, że przez osiem lat udowodniłam, że potrafię zmieniać miasto. Teraz zmienimy też osiedla.

Dziękujemy za rozmowę

Beata Ostojska i Jerzy Mazur

 

Wystartowała VI edycja Budżetu Obywatelskiego

21 października nastąpi ogłoszenie wyników głosowania w VI edycji Budżetu Obywatelskiego. Jak zawsze, są dwa tygodnie na oddanie głosu w formie papierowej oraz 3 tygodnie głosowania internetowego. I tak głosowanie papierowe zakończyło się  30 września, a internetowe potrwa do 7 października. Łodzianie mogą głosować na 837projektów,z tego aż 171 wniosków to wnioski ponadosiedlowe. Pełną listę wszystkich projektów można znaleźć na stronie www.lodz.pl/budzet_obywatelski, a do głosowania zachęcają z plakatów Tuwim, Reymont i Plastuś. (BeO)

(0 głosów)
Wyświetlony 7406 razy
Oznaczone pod :

Więcej w tej kategorii:

« Na dobre warto było czekać!

Skomentuj

Upewnij się, że wymagane pola oznaczone gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.