2016-02

2016-02

Pozytywnie o EXPO 2022

W maju Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) przekazał państwom członkowskim raporty z misji ewaluacyjnych przeprowadzonych w państwach kandydujących do organizacji EXPO International 2022/2023, czyli w Stanach Zjednoczonych Ameryki, Polsce i Argentynie. Rekomendacje i raporty Komitetu Wykonawczego BIE będą prezentowane podczas Zgromadzenia Ogólnego BIE w czerwcu 2017 r., które zdecyduje ostatecznie o przyjęciu bądź odrzuceniu każdej z kandydatur.

Wracamy do korzeni

Rozmowa z Wojciechem Nowickim, Dyrektorem Naczelnym Teatru im. Jaracza w Łodzi

Jakie były hity mijającego sezonu?

To drugi sezon, w którym dyrektorem artystycznym teatru jest Sebastian Majewski. W tym В czasie zrobiliśmy 5 premier, a to dla mnie powód do satysfakcji; jedną z nich umieściliśmy jako gospodarze w programie jesiennej edycji Festiwalu Klasyki Ељwiatowej, na który kupili В bilety nawet goście z Pragi, Niemiec i Wilna. Dumny jestem, że dalej ten festiwal prowadzimy, ale najbardziej cieszy mnie, że Urząd В Marszałkowski nie wycofuje się z jego dotowania; w tym roku była czwarta edycja i po raz pierwszy w finansowanie włączyło się Ministerstwo Kultury, więc impreza wchodzi w optykę władz centralnych. Najlepszy odbiór miał spektakl "Battlefield" Petera Brooka, przyszły dzikie tłumy – musieliśmy dostawić ponad 100 krzeseł!

Festiwal na finiszu

Trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi. 24 czerwca festiwalowa publiczność obejrzy jeszcze "Dryla" Wojciecha Bruszewskiego w reżyserii Marty Streker. Przed nami również szósty spektakl w ramach cyklu edukacyjnego "Dziecko w sytuacji". Za nami pierwsza z dwóch prapremier gospodarzy – 20 maja na Małej Scenie zaprezentowane zostało "Arcydzieło na śmietniku" Stephena Sachsa w reżyserii Justyny Celedy. – Spektakl oparty na prawdziwej historii skłania nas do postawienia wielu pytań – o naturę relacji między ludźmi, ale również o sztukę współczesną – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu Ewa Pilawska. – Nasza druga festiwalowa prapremiera powstaje na bazie jedynej sztuki napisanej przez łódzką legendę awangardy Wojciecha Bruszewskiego. Spektakl reżyseruje Marta Streker.

Inwestor pilnie poszukiwany!

Rewitalizacja: Narutowicza 16

Łódź wciąż zmienia wygląd i odzyskuje swój blask. Tak też było z kamienicą Szmula i Musze Urysohna przy ul. Narutowicza 16, zaprojektowaną przez arch. Gustawa Landau-Gutentegera. To piękny pięciokondygnacyjny budynek o elewacji w stylu wiedeńskiej secesji z licznymi dekoracjami: girlandami, wazonami, bachantkami. Parę lat temu kamienica została odnowiona, a obecni Inwestorzy planują w III kwartale 2017 roku uruchomienie kameralnego hotelu z lokalem gastronomicznym na parterze.

EXPO 2022 od wewnątrz

Rozmowa z Vicente Gonzalez Loscertales, Sekretarzem Generalnym Międzynarodowego Biura Wystaw w Paryżu

Wasza delegacja odwiedza miasta ubiegające się o prawo organizowania wystawy światowej EXPO w 2022 roku. WВ Łodzi pokazano Wam nasze atuty. Jak Pan ocenia miasto?

To moja druga wizyta w mieście, byłem tu już dwa lata temu. Teraz pokazano nam zarówno tę odrestaurowaną część Łodzi, jak i tę czekającą na rewitalizację. Widać kolosalne zmiany w infrastrukturze. Projekt wystawy EXPO 2022 mógłby bardzo pomóc w rewitalizacji kolejnych kwartałów miasta.

Balet all around

Rozmowa z Pawłem Gabarą, Dyrektorem Naczelnym Teatru Wielkiego w Łodzi

W tegorocznych Spotkaniach Baletowych biorą udział English National Ballet i Akram Khan Company z Wielkiej Brytanii, Acosta Danza z Kuby, RUBBERB Dance Group z Montrealu, BeijingDance/LDTX z Pekinu. Teatr Wielki w Łodzi przygotował na festiwal "Spartakusa" Arama Chaczaturiana, ale w ostatniej chwili zmienił się jego choreograf…

Stan umysłu na scenie

Trwa XXIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Festiwalowa publiczność w maju i czerwcu obejrzy jeszcze dwa spektakle gospodarzy – prapremiery "Arcydzieła na śmietniku" i "Dryla". Hasło tegorocznej edycji Festiwalu – "Awangarda jako stan umysłu" – to pretekst do rozmowy o aktualności awangardy.

Mazda jak gepard

To drugi samochód w nowej generacji samochodów japońskiego koncernu, w której zastosowano innowacyjne rozwiązania TECHNOLOGII SKYACTIV i stylistyki "KODO – Dusza ruchu". Dostępny jest w wersjach Sedan i Kombi, a dzięki TECHNOLOGII SKYACTIV łączy najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa z bardzo niskim zużyciem paliwa.

Podkategorie